Gołębie na osiedlu – co zrobić?

Gołębie na osiedlu - co zrobić?

Gołębie to zwierzęta często kojarzone z miastem, mogą być zarówno urocze, gdy dzieci karmią je na starówkach, lecz mogą też być źródłem znacznych problemów, zwłaszcza gdy zaczynają rozmnażać się na naszym osiedlu. Wielu mieszkańców może zauważyć, że te ptaki stają się nie tylko uciążliwe, ale także stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa. Dlatego ważne jest, abyśmy wiedzieli, jak sobie z nimi radzić i jak skłonić spółdzielnię mieszkaniową do podjęcia działań w celu rozwiązania tego problemu.

Zagrożenia związane z gołębiami

Gołębie, chociaż na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niewinnymi ptakami, mogą faktycznie stanowić poważne zagrożenie dla naszego osiedla. Gołębie powodują między innymi:

  • Zanieczyszczenia: Gołębie są znane z tego, że pozostawiają duże ilości odchodów, co może prowadzić do zanieczyszczenia powietrza i powierzchni, na których się poruszają. To nie tylko przykry widok (szczególnie, gdy dotyczy to karoserii naszych samochodów), lecz także potencjalne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców, szczególnie osób starszych, dzieci i osób z obniżoną odpornością.
  • Uszkodzenia budynków: Gołębie mogą przyczynić się do uszkodzenia budynków poprzez korozję metalowych elementów, zanieczyszczenie elewacji oraz uszkodzenia dachów i okapów. Ich gniazda mogą także prowadzić do zatkania rynien, co z kolei może spowodować poważne problemy z odprowadzaniem wody deszczowej.
  • Rozprzestrzenianie chorób: Gołębie mogą być nosicielami różnych chorób, takich jak salmonelloza czy ornitoza. Ich obecność na terenie osiedla zwiększa ryzyko zakażenia dla ludzi, zwłaszcza jeśli mieszkańcy mają kontakt z odchodami lub skażoną ziemią.
  • Zagrożenie dla bezpieczeństwa: W gniazdach gołębi mogą gromadzić się inne szkodniki, takie jak pchły, kleszcze czy pluskwy, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia mieszkańców i zwierząt domowych. Ponadto, ich obecność może przyciągać inne drapieżniki, takie jak sępy czy jastrzębie, co może zwiększyć ryzyko ataków na domowe zwierzęta.

Jak skłonić spółdzielnię mieszkaniową do działania?

Jeśli na naszym osiedlu pojawi się problem z gołębiami, istnieje kilka kroków, które możemy podjąć, aby skłonić spółdzielnię mieszkaniową do podjęcia działań w celu rozwiązania tego problemu:

  • Zbieranie danych i dokumentacja: Zanim podejmiemy jakiekolwiek działania, warto zgromadzić dowody na obecność gołębi na terenie osiedla. Możemy zrobić zdjęcia ich gniazd, śladów odchodów oraz wszelkich uszkodzeń spowodowanych przez ptaki.
  • Zorganizowanie spotkania z zarządem spółdzielni: Zbierzmy grupę mieszkańców zainteresowanych rozwiązaniem problemu i poprośmy o spotkanie z zarządem spółdzielni mieszkaniowej. Przygotujmy prezentację, w której przedstawimy zagrożenia związane z obecnością gołębi oraz propozycje działań mających na celu ich eliminację.
  • Poszukiwanie profesjonalnej pomocy: Skontaktujmy się z firmami specjalizującymi się w płoszeniu gołębi. Można myśleć o środkach doraźnych, jak siatki, czy kolce, lecz biorąc pod uwagę, że odpowiedzialność spoczywa na spółdzielni, a na szali jest nasze zdrowie, nie bawmy się w półśrodki – najskuteczniejszym rozwiązaniem są usługi sokolnicze, polegające na płoszeniu gołębi za pomocą oswojonych ptaków drapieżnych. Poza skutecznością, ta metoda jest również, w odróżnieniu od innych metod, ekologiczna i nie zostawia śladów na budynkach
  • Utworzenie grupy monitorującej: Po podjęciu działań mających na celu eliminację gołębi, utwórzmy grupę monitorującą, która będzie śledzić sytuację i reagować na ewentualne powracające ptaki.
  • Edukacja mieszkańców: Ważne jest, aby mieszkańcy byli świadomi zagrożeń związanych z obecnością gołębi oraz znali metody zapobiegania ich rozmnażaniu się. Zorganizujmy spotkania informacyjne lub rozpowszechnijmy ulotki z praktycznymi wskazówkami.

Wnioskując, problem z gołębiami na osiedlu może być uciążliwy i stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców. Jednak poprzez współpracę z zarządem spółdzielni mieszkaniowej, skorzystanie z profesjonalnej pomocy oraz edukację mieszkańców, możemy skutecznie rozwiązać ten problem i uczynić nasze osiedle bardziej przyjaznym miejscem do życia.

Pamiętajmy też, że po wyeliminowaniu ptactwa należy posprzątać odchody – samo mycie tu nie pomoże, potrzebna jest dogłębna dezynfekcja; na ten temat więcej w artykule: Sprzątanie po ptactwie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top